Poradnik
Rzeczy, o których musisz pamiętać kupując nowy bagaż!
Jeśli myślisz że zakup torby podróżnej to drobiazg, możesz się bardzo pomylić! Aby bagaż spełniał w 100% swoje funkcje, przed jego zakupem należy się zastanowić nad kilkoma rzeczami:
- jak często będziesz podróżować? – im częściej tym większa potrzeba zainwestowania w bagaż wykonany z najwyższej jakości materiałów, który będzie Ci długo służył
- jakimi środkami transportu będziesz najczęściej podróżować? – inaczej dbasz o bagaż samodzielnie wstawiając go do bagażnika swojego samochodu, a inaczej dbać o niego będzie obsługa naziemna lotniska..
- co przeważnie będziesz w nim przewozić? – tylko swoje osobiste rzeczy, czy może niezbędne okaże się Wasze pół szafy i ulubione zabawki Twojego dziecka, suszarka żony, przenośny zestaw kijów golfowych męża i zabytkowy wazon babci…
- a może przedkładasz wygląd nad praktycznym zastosowaniem?
Przeczytaj nasz poradnik, a na pewno będziesz się długo cieszył z zakupionego u nas bagażu!
Przed zakupem: co powinieneś wiedzieć?
Zakup nowego bagażu to niezła zabawa, lecz z drugiej strony może stanowić nie lada wyzwanie! Multum kształtów, rozmiarów i materiałów może przyprawić o zawrót głowy. Poza tym to tylko bagaż! I wtedy mamy już tylko ochotę udać się do najbliższego domu towarowego i kupić najtańszy, pierwszy lepszy produkt. Oczywiście, takie rozwiązanie może być dobre dla tych:
- którzy podróżują rzadko,
- przewożą rzeczy lekkie i trwałe, jak również nie przejmują się zbytnio tym, co dzieje się z ich bagażem podczas ogólnego zamieszania i bezładu w podróży,
- którzy wysyłają pamiątki kurierem z powodu braku miejsca w bagażu podręcznym,
- którym nie przeszkadza pozostawienie delikatnych i cennych przedmiotów pod okiem niezbyt ostrożnych bagażowych,
- którzy nie mają nic przeciwko zerwanym paskom, złamanym kółkom i rączkom,
- dla tych, których nie rusza widok własnego bagażu obklejonego taśmami tylko dlatego, że został zapakowany bardziej niż można.
Jeśli jednak na samą myśl o wymienionych wyżej kwestiach podnosi Ci się ciśnienie i jesteś przekonany, że mogłoby to istotnie zepsuć całą podróż, poświęć chociaż chwilkę na poszerzenie swojej wiedzy na temat bagażu. Dzięki temu, będziesz mógł zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz również unikniesz przykrych incydentów w podróży. Sztuką bowiem jest kupić ten właściwy produkt za pierwszym podejściem.
1. Cel zakupu?
Zakładając, że jesteś pilotem linii lotniczych, walizka pionowa o wymiarach 56 x 61 cm z kółeczkami jest zupełnie wystarczająca na czterodniową wyprawę. Natomiast, jeśli planujesz kilkutygodniową wizytę u wnuków i dla każdego chcesz zabrać jakiś prezent, z pewnością będziesz potrzebował czegoś większego. Co więcej, jeśli większość tych podarunków to przedmioty kruche, delikatne i cenne, koniecznie rozejrzyj się za walizką z solidnego materiału. Nie warto narażać na próbę wytrzymałości Twojego bagażu, bo pomimo tego, że w większości przypadków linie lotnicze wypłacają odszkodowania za ewentualne straty, nie wszystkie pamiątki da się wyrazić w pieniądzu, nie wspominając o zmarnowanym czasie!
Jeszcze jakiś czas temu, walizki produkowane z najtrwalszych materiałów popadły w niełaskę, a to dlatego, że były o niebo cięższe niż ich mniej solidne odpowiedniki. Sytuacja zmieniła się diametralnie! Obecnie najtrwalsze walizki wytwarzane są z superlekkiego materiału, dzięki czemu waży sam ładunek a nie walizka.
W przypadku kiedy wybierasz się w podróż małym samolotem rejsowym lub gdy droga z odprawy do płyty lotniska jest pełna nierówności, schodów czy innych przeszkód, świetną opcją jest plecak lub torba z kółkami. Ta ostatnia nadaje się praktycznie do każdego rodzaju wyprawy (nie licząc wyjścia na basen i do klubu golfowego!). Oczywiście, możemy zakupić wyspecjalizowany bagaż konkretnego przeznaczenia np. na wypady na snowboard, narty czy do klubu golfowego, ale przecież wielofunkcyjność jest bardzo ważna
2. Jaki rozmiar?
Na pokład czy do luku bagażowego? Linie lotnicze stosują różne przepisy określające dokładne wymiary bagażu, który możemy zabrać ze sobą na pokład, ale generalnie niepisana zasada mówi, że suma długości, głębokości i szerokości bagażu nie powinny przekraczać 114 centymetrów. Spora większość toreb, walizek i plecaków z kółeczkami o wysokości w przedziale 51-58 cm spełnia powyższe wymagania.
Jak długo będzie trwać wyjazd? Oto tabelka która pomoże Ci dobrać rozmiar bagażu w zależności od tego, na jak długo wybierasz się na wyprawę:
Liczba dni |
Rodzaj walizki |
1 – 4 |
51-58 cm walizka podręczna z kółkami |
4 - 7 |
61-66 cm walizka pionowa z kółkami |
7 - 14 |
68-76 cm walizka pionowa z kółkami |
3. Jaki materiał?
W tej części przedstawione zostaną wady i zalety bagaży o zabudowie twardej, miękkiej i półtwardej, dzięki czemu z pełną świadomością zdecydujesz się na konkretny zakup.
Obudowa twarda
Nowoczesne walizki o twardej obudowie ważą o wiele mniej niż jeszcze te produkowane kilka lat temu. Ale oczywiście nie ma co ukrywać - są trochę cięższe niż te z elastycznego materiału. Twarda obudowa często wykonana jest z lekkiego włókna szklanego lub plastiku - co zapewnia odpowiednią odporność na uszkodzenia i plamy i najlepszą ochronę dla znajdujących się wewnątrz delikatnych i cennych przedmiotów. Istnieje oczywiście ryzyko, że przy poważniejszym upadku czy uderzeniu obudowa może się powyginać albo nawet pęknąć, lecz mimo to, ochrona zawartości jest nieporównywalnie lepsza niż w przypadku uszkodzenia walizki o delikatnej obudowie. Dodatkowym atutem są kółka, które pozwalają zapomnieć o większym obciążeniu.
Obudowa miękka
Bagaże o miękkiej obudowie, takie jak najzwyklejsza torba sportowa na ramię czy worek ze sztucznego materiału są rzecz jasna najlżejsze i często dadzą się zapakować w inny, większy bagaż np. dużą walizkę (przydatne gdy przewozimy dużo pamiątek). Co więcej, znacznie łatwiej umieścić je w luku bagażowym na pokładzie samolotu, ponieważ ich rozmiar dostosowuje się w pełni do rozmiarów zawartości. Najistotniejszą wadą jest jednak oczywiście, w przypadku braku usztywnienia, brak jakiejkolwiek ochrony spakowanych przedmiotów.
Obudowa półtwarda
Bagaże o zabudowie półtwardej biją ostatnio rekordy popularności. Zazwyczaj wyprodukowane z utwardzonego polyestru, otoczone prasowaną gąbką, zapewniają niezłą trwałość, dość dobrą ochronę delikatnej zawartości, no i oczywiście świetnie sprawdzają się wtedy, kiedy trzeba upchać gdzieś kilka dodatkowych pamiątek czy ubrań.
Ważne!
Wszelkie informacje na temat materiałów są dostępne w specyfikacji produktu. Masz zatem tyle czasu na analizę plusów i minusów ile potrzebujesz – rozwiązanie o wiele wygodniejsze niż rozszyfrowywanie niezrozumiałych przywieszek w sklepie.
4. Na kółkach czy bez?
Właściwie dlaczego nie? (no chyba że chcesz sobie zafundować dobry trening mięśni górnych partii ciała). Plecaki, worki a nawet futerały na sprzęt mają dziś kółeczka. Najistotniejsze pytanie brzmi jakiego rodzaju kółka. Musisz być przecież pewien, że owy element bagażu sprosta wszelkim trudom podróży i nie zawiedzie Cię w połowie wyprawy. Oto na co powinieneś zwrócić uwagę:
- Wybierz bagaż z kółeczkami o dużej średnicy. Wyglądem przypominają kółka we wrotkach, są wytrzymałe, i co najlepsze, można zawsze kupić zamienniki w sklepie sportowym w razie uszkodzenia.
- Istotne jest, czy kółeczka są schowane do wewnątrz bagażu. Zbyt odstające są narażone na uszkodzenia, np. w czasie przechodzenia między rzędami siedzeń w samolocie. „Schowane" kółka są odporne na tego rodzaju zagrożenia.
- Należy zwrócić uwagę, czy kółeczka obracają się bez żadnego oporu i czy są odpowiednio równo ustawione na osiach. Warto również sprawdzić ewentualny opór jaki stawia walizka na chropowatej i miękkiej powierzchni, np. na dywanie.
5. Rączki, uchwyty
Jakość uchwytów łatwo ocenić na pierwszy rzut oka. Wystarczy dobrze przyjrzeć się długości i ogólnej konstrukcji. Długość powinna być dostosowana do Twojego wzrostu. Niektóre z nich posiadają regulację, co jest na pewno dużą zaletą. Najważniejsze jest abyś mógł prowadzić walizkę bez konieczności garbienia się. Obecnie większość walizek posiada sztywne uchwyty teleskopowe, z tym, że najważniejsze jest to, w jaki sposób dany uchwyt jest przymocowany do obudowy bagażu. Najlepiej, gdy uchwyt stanowi integralny element stelażu obudowy - przyszyta rączka to niezbyt trwałe rozwiązanie. Stelaż powinien być wykonany ze stopu duraluminium.
Ważne!
Kupując bagaż przez Internet nie masz co prawda możliwości określenia idealnego dla siebie uchwytu czy rączki, lecz jest na to prosty domowy sposób. Stań prosto, opuść ręce. Metrówką odmierz odległość ręki od podłoża i porównaj z wysokością bagażu. To pozwoli Ci oszacować odpowiednią długość uchwytu.
6. Zamki
Jest wiele rodzajów zamków. Najlepsze, bo najtrwalsze są duże zamki z metalu. Plastikowe są co prawda lżejsze, lecz częściej ulegają uszkodzeniu, a chyba każdy z nas wie, że zepsuty, zacinający się zamek to najgorsza katorga w podróży. Prawdziwym testem wytrzymałości dla zamków jest odprawa na lotnisku, zwłaszcza wtedy, gdy ochrona zapragnie przyjrzeć się Twojemu bagażowi trochę dokładniej niż zazwyczaj.
Pamiętaj!
Poświęć kilka minut na analizę swoich potrzeb.
Konstrukcja, budowa - wybierz bagaż odpowiedni do jego przeznaczenia.
Materiał – wybierając walizkę o twardej obudowie, wybierz walizkę z materiału o wysokiej gęstości włókien syntetycznych (wyrażonych w denierach). Im więcej denierów, tym trwalszy materiał.
Rama, stelaż: Wybierz bagaż ze stelażem ze stopu duraluminium, bardzo wytrzymałego i lekkiego materiału.
Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości – napisz do nas na adres bok@hurtowniawalizek.pl chętnie wspomożemy Cię naszymi radami!